szczypta luksusu

szczypta luksusu
fot. Le Victoria Brasserie Moderne

czwartek, 26 marca 2015

Lekko na wiosnę, czyli amarantus zamiast pszenicy

Zawiera mnóstwo witamin i jest naturalnym źródłem białka. Ma spore ilości wapnia, fosforu, potasu i magnezu. Dba o dostarczanie naszemu organizmowi niezbędnych kwasów. Niebezpodstawnie zalicza się go do grupy "superżywności". O czym mowa? O amarantusie, znanym od prawieków, choć określanym jako "zboże XXI wieku". 


Amarantus, znany także pod nazwą szarłat, to prastara roślina o rodowodzie sięgającym 5 tysięcy lat wstecz. Mówi się o nim również jako o Ziarnie Inków, a nawet o Złocie Inków. Przez społeczności Inków, Majów i Azteków był postrzegany nie tylko jako główny składnik pożywienia, lecz także odgrywał ważną rolę w ceremoniale religijnym. Dziś amarantus ponownie cieszy się dużą popularnością w Ameryce Południowej, Azji i Afryce. O jego prozdrowotnych właściwościach coraz częściej słychać też na naszym kontynencie.

 Amarantus zamiast pszenicy?  
Zmodyfikowana pszenica niekoniecznie służy zdrowiu. Amarantus jest odpowiedni dla osób z celiakią lub nietolerancją glutenu. Naturalnie bezglutenowe, bogate w białko o wysokiej wartości odżywczej i nienasycone kwasy tłuszczowe ziarna amarantusa stanowią bardzo dobrą alternatywę dla tradycyjnych zbóż – zawarte w nich białko przewyższa jakością nie tylko to z pszenicy, jęczmienia i kukurydzy, lecz także ma więcej wartości niż białko z mleka. Wartość białka podnoszą występujące w jego łańcuchu niezwykle cenne aminokwasy egzogenne, których nasz organizm nie jest w stanie sam wytworzyć. Ich źródłem są szczególnie produkty pochodzenia zwierzęcego, dlatego o ziarnach amarantusa nie powinni zapominać głównie wegetarianie i weganie. 

Superżywność?
Szarłat jest naturalnym źródłem błonnika, cennych składników mineralnych (m.in. wapnia, fosforu, potasu i magnezu), witamin (przede wszystkim C, A, E i B6), kwasu pantotenowego i foliowego. Ze względu na swoje prozdrowotne właściwości, nasiona amarantusa zaliczane są do grupy "superżywności" ("superfoods"). Mają działanie przeciwmiażdżycowe i przeciwnowotworowe oraz pomagają w walce z cukrzycą, chorobami układu nerwowego i kostnego, dlatego wchodzą w skład żywności funkcjonalnej. Najczęściej ziarna amarantusa można spotkać w formie surowych nasion, które należy ugotować do miękkości. Ponadto, często spotykaną formą jest popping, czyli ekspandowane ziarna. Szarłat jest spotykany również w formie płatków jako dodatek do potraw gotowanych i duszonych. Jest świetną alternatywą dla tradycyjnej owsianki, zwłaszcza w połączeniu z marmoladą i orzechami. 

Dostępne w ofercie Sante nasiona Amarantus Bio, umieszczone w kategorii "Skarbów Ziemi", zdecydowanie urozmaicą smak sałatek, ciast i wypieków. Między głównymi posiłkami, ciekawą przekąską mogą być także Wafle Ryżowe z Amarantusem – niewiele podobnych produktów jest w stanie dostarczyć aż tylu pożądanych składników odżywczych, jak i być jednocześnie substytutem dla tradycyjnej kromki chleba pszennego. Amarantus może stanowić naturalne uzupełnienie codziennej, odpowiednio zbilansowanej diety. Może zbliżająca się wiosną jest dobrym momentem na to, by zadbać o siebie bardziej niż dotychczas? 

Ze względu na wyjątkowe właściwości, szarłat, mimo że jego historia sięga bardzo odległych czasów, wciąż jest rośliną przyszłości – "zbożem XXI wieku", a więc jednym z najbardziej pożądanych produktów spożywczych, który powinien na stałe wejść do jadłospisu każdego z nas. 

Letnia sałatka z amarantusem (autorka: Lawendowy Dom) 



Składniki:

- Amarantus Bio 250g Sante 
- 2 duże dojrzałe pomidory 
- 4 ogórki gruntowe 
- 1 cebula
- garść oliwek 
- 1/2 pęczka dymki
- 2 gałązki świeżego oregano 
- sok z połowy cytryny 
- 1 ząbek czosnku 
- 2 łyżki oleju
- Sól Morska o obniżonej zawartości sodu 350g Sante 

Sposób przygotowania: 
Ziarna amarantusa ugotować według instrukcji na opakowaniu, Odstawić do ostygnięcia. Pomidory, ogórki i cebulę obrać ze skóry. Pokroić, dodać oliwki, posiekaną dymkę i oregano. Warzywa połączyć z amarantusem. Sok z cytryny wymieszać z olejem i przeciśniętym przez praskę czosnkiem. Doprawić sos solą i polać nim sałatkę. Podawać lekko schłodzoną.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz