szczypta luksusu

szczypta luksusu
fot. Le Victoria Brasserie Moderne

sobota, 7 marca 2015

Menu bez glutenu nie tylko w domu

W ubiegłym roku za sprawą książki „Dieta bez pszenicy” dr Davisa nastąpił istny boom na dietę bezglutenową, a pszenicę okrzyknięto wrogiem publicznym numer jeden. W związku z tym oprócz osób chorujących na celiakię, czyli nietolerancję glutenu, wiele zdrowych osób świadomie zrezygnowało z posiłków zawierających pszenicę i jej pochodne. Na ten trend odpowiadają już powoli restauracje, które tworzą specjalne wersje dań gluten-free.Szacuje się, że na celiakię choruje ok. 1% populacji na świecie, a w Polsce jest to około 400 tysięcy osób. Jednak wiele osób zaczęło wybierać tę dietę jako metodę walki z nadwagą i oczyszczeniem swojego organizmu. Choć wiąże się to z żywieniowymi wyrzeczeniami i ciągłym sprawdzaniem składu produktów, wiele osób podejmuje ten wysiłek. 

Podstępny gluten 
Gluten to mieszanina białek roślinnych (gluteniny i gliadyny), które występują w zbożach (m.in. pszenica, jęczmień, żyto czy owies) znany ze swoich kleistych właściwości. Składnik ten jest więc również stosowany do nadania innym produktom odpowiedniej konsystencji. Gluten mogą zatem zawierać wędliny, ryby w puszkach, napoje, jogurty, czy nawet mrożone owoce i warzywa. Dieta bezglutenowa stanowi więc ogromne wyzwanie dla osób cierpiących na celiakię. Jednak całkowita eliminacja produktów zawierających pszenicę i jej pochodne nie jest wskazana dla wszystkich. 

 - Aby uniknąć zagrożenia związanego z dietą bezglutenową, zwłaszcza w przypadku jej nieumiejętnego planowania i suplementowania, należy zwrócić się do specjalisty, który ułoży racjonalną dietę dostarczającą wszelkich niezbędnych składników odżywczych - wyjaśnia Aneta Strelau, dietetyk kliniczny z Polskiego Towarzystwa Dietetyki.

 - Rezygnacja ze spożywania całej grupy produktów spożywczych za każdym razem stwarza ryzyko niedoborów pokarmowych - ostrzega przed tym wydany już w 2005 roku raport Amerykańskiego Towarzystwa Dietetycznego, z którego wynika, że bezglutenowe produkty posiadają niską wartość odżywczą, są ubogie między innymi w witaminy z grupy B, wapń, żelazo, cynk, magnez i błonnik pokarmowy. 

Jak w przypadku każdej diety, ma ona swoje plusy i minusy. Kluczowym jest zachowanie umiaru i dostosowanie diety do potrzeb organizmu. Umiar jest tu najważniejszy, ponieważ właśnie zawartość glutenu w produktach, w których byśmy się go nie spodziewali, może narażać nas na jego nadmiar w codziennej diecie.

 Jedzenie poza domem jest dla osób rezygnujących z glutenu szczególnym wyzwaniem. Według publikacji Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej pt. „Celiakia i dieta bezglutenowa – praktyczny poradnik” żywienie poza domem to jedna z bardziej problematycznych kwestii w diecie bezglutenowej.Menu gluten-free 
Restauratorzy coraz dokładniej śledzą i analizują trendy żywieniowe Polaków i dostosowują menu do potrzeb swoich klientów.

 - Osoby na diecie bezglutenowej często rezygnują z ofert restauracji, sądząc, że karta dań nie uwzględni ich potrzeb. Takie podejście zniechęca również do zamawiania jedzenia z dostawą. – komentuje Lech Kaniuk, dyrektor zarządzający PizzaPortal.pl. 

- Tymczasem wiele restauracji dostępnych w naszym serwisie dba również o swoich „bezglutenowych klientów”, oferując im dania specjalnie oznakowane jako gluten-free. 

Przeglądając menu różnych restauracji dostępnych w serwisie PizzaPortal.pl możemy zdecydować się na kuchnię przygotowywaną ze świeżych składników, bez konserwantów i glutenu, jak np. bezglutenowy makaron ryżowy lub naleśniki z restauracji Ryż ot to, burgera z bułką gluten-free z lokalu Bobby Burger, a nawet pizzę czy penne bez glutenu z Trattoria w Trakcie. 

3 komentarze:

 1. http://www.faceandlook.pl/menu-bez-glutenu-nie-tylko-w-domu kto był pierwszy?

  Pozdrawiam,
  ~ciekawsky

  OdpowiedzUsuń
 2. co za różnica kto był pierwszy? Przecież to komunikat prasowy przeznaczony do kopiowania.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zgadza się. To jest komunikat prasowy. Nie przepis na wyłączność dla naszego bloga. Oprócz naszych autorskich przepisów - publikujemy również notki prasowe współpracujących z nami agencji PR :) Pozdrawiamy. Redakcja.

  OdpowiedzUsuń