szczypta luksusu

szczypta luksusu
fot. Le Victoria Brasserie Moderne

środa, 25 marca 2015

Międzynarodowy charakter Wielkanocy

W zależności od preferencji i smaku Wielkanoc przybiera różne oblicza. Zarówno zwolennicy międzynarodowej kuchni, jak i tradycjonaliści mogą skorzystać wzbogacając polskie świąteczne dania o składniki typowe dla innych krajów. W różnorodnej, wielkanocnej kuchni można odnaleźć smaki antycznej Grecji, wykwintnej Francji i słonecznej Turcji. 



Wielka grecka Wielkanoc 
Kolorem dominującym podczas Wielkanocy jest intensywna zieleń. Co ciekawe, nie wszędzie tak jest. Greckie Święta Wielkanocne mają kolor…czerwony. Pisanki w według greckiej tradycji, powinny być czerwone i nawiązywać kolorem do krwi Chrystusa. 

W czasie, kiedy w Wielki Czwartek w domach trwa malowanie jajek, na zewnątrz wywiesza się czerwone tkaniny lub inne czerwone przedmioty. Jajko jest głównym bohaterem wielkanocnych stołów w Europie. 

W Polsce najpopularniejszym dodatkiem do niego jest majonez i szczypiorek. Jak można odświeżyć tradycyjną potrawę, przedstawić ją w greckiej odsłonie, a jednocześnie zaprezentować w zdrowej, lekkiej wersji? Rozwiązaniem jest zainspirowanie się grecką kuchnią, która jest zdrowa i prosta. Śródziemnomorskie dodatki, takie jak szpinak, kapary i jogurt grecki dodadzą potrawie lekkiego charakteru, a śliwki kalifornijskie dodadzą słodkości wielkanocnym faszerowanym jajom. 

Wielkanocne faszerowane jaja ze śliwkami kalifornijskimi

Ilość porcji: 12 porcji 
Czas przygotowania: 30 minut 

Składniki: 
- 6 jaj 
- 75g śliwek kalifornijskich
- 50g szpinaku 
- 30g kaparów 
- 75ml jogurtu greckiego
-  sól i pieprz do smaku 
- kiełki słonecznika do ozdoby 

Przygotowanie: 
Jaja gotujemy na twardo, studzimy, obieramy, przekrajamy na pół. Delikatnie wyciągamy żółtka, przekładamy do miski, lekko rozgniatamy. Do żółtek dodajemy jogurt, pokrojone śliwki kalifornijskie, posiekany szpinak i kapary. Składniki mieszamy, doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Tak przygotowaną pastą napełniamy białka jaj, serwujemy na kiełkach słonecznika. 

Francuskie ucztowanie
Po przeciwnej stronie nowoczesnej kuchni znajduje się kuchnia tradycyjna, która oparta jest na przepisach przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Ważną częścią staropolskiego jedzenia jest domowy pasztet. Co ciekawe, mimo że danie powstało we Włoszech, to nie włoscy kucharze, a francuscy spopularyzowali pasztety w całej Europie. Podawany na dworach królewskich i szlacheckich pasztet przetrwał do lat współczesnych pod różnymi postaciami. 

Francuska Wielkanoc zdominowana jest przez różnorodne pasztety m.in. słynny Pasztet Strasburski z gęsich wątróbek (foie gras). Idealnym dodatkiem do pasztetu jest słodka śliwka kalifornijska, która dodaje potrawie słodkości i szlachetności. 

Pasztet ze śliwkami kalifornijskimi  



Ilość porcji: 2 porcje (średniej wielkości keksówki) 
Czas przygotowania: 3 godziny 30 minut

Składniki: 
- 70dag udek z kurczaka lub 70dag rozbratla wołowego 
- 70dag łopatki cielęcej 
- 1 pszenna bułka 
- 4 jaja 
- 2 cebule 
- 20dag wątróbki drobiowej 
- 200g suszonych śliwek kalifornijskich
-  75ml pigwówki lub innej aromatycznej nalewki 
- 50ml miodu
-  łyżeczka gałki muszkatołowej
-  łyżeczka cynamonu 
-  łyżeczka pieprzu 
- 2 łyżki majeranku 
- sól (opcjonalnie) 
- 1 pęczek włoszczyzny 

Przygotowanie:  
Mięso myjemy, zalewamy wodą i gotujemy na małym ogniu przez 50 minut, w międzyczasie szorujemy włoszczyznę i opalamy ją na patelni (włoszczyznę układamy na rozgrzanej suchej patelni i przypiekamy ją z każdej strony do momentu lekkiego przypalenia). Tak przygotowaną włoszczyznę dodajemy do gotującego się mięsa i na małym gazie gotujemy kolejne 50 minut. Po tym czasie mięso wyjmujemy, studzimy, usuwamy ewentualne kości. Mięso oraz włoszczyznę dwukrotnie mielimy. Wątróbkę wkładamy do gorącego bulionu na ok. 2 minuty, po wyjęciu mielimy. Bułkę chwilę moczymy w wodzie, odsączamy, mielimy. Masę doprawiamy przyprawami, dodajemy miód, pigwówkę, śliwki kalifornijskie, jaja oraz 600ml bulionu. Całość dokładnie mieszamy. Wykładamy do wysmarowanych oliwą i posypanych bułką tartą keksówek. Pieczemy 80 minut w temperaturze 190 ºC. Upieczony pasztet można zamrozić. 

Wielkanoc w tureckim słońcu  
Na sam koniec świątecznych obiadów pojawiają się desery, bez których nie obędą się żadne święta. Ciasto, które triumfuje w okresie wielkanocnym to słodki mazurek. Nie wiele osób wie, iż mazurek jak i zwyczaj urozmaicania wielkanocnych wypieków bakaliami przywędrował do nas z Turcji. Suszone owoce i intensywne smaki oraz przyprawy są turecką specjalnością zaimportowaną w XVIII wieku. 

W Polsce po czterdziestu dniach surowego postu od potraw mięsnych i słodkości, mazurek był nagrodą dla wytrwałych. Przepisów na mazurka jest tyle, ile gospodyń domowych. Popularny mazurek to ciasto przełożone masą kajmakową, orzechową czy dżemem, zdobione owocami i bakaliami. Obok znanych od dziesięcioleci receptur występują też współczesne warianty tego wypieku. Przepis proponowany poniżej z jednej strony wyróżnia się nietypowym składnikiem, jakim są kruszone herbatniki czy płatki owsiane. Natomiast z drugiej, tradycyjnej strony pojawiają się na nim suszone skarby Turcji - bakalie, które dekorują i ozdabiają mazurka. Podstawą ciasta są też śliwki kalifornijskie zalewane herbatą, która dla Turków jest napojem narodowym pitym od rana do wieczora. 

Mazurek ze śliwkami kalifornijskimi 



Ilość porcji: 1 blaszka (wymiary 30cm x 20cm) 
Czas przygotowania: 90 minut 

Składniki: 
- 150g herbatników maślanych (rozgniecionych) 
- 100g masła roztopionego 
- 300g śliwek kalifornijskich 
-  50ml rumu
-  150ml wystudzonej herbaty 
- 150g płatków owsianych 
- 100g ciemnej czekolady 
- 100g białej czekolady 
- 150g bakalii (migdały, orzechy laskowe, suszone morele, żurawina) 

Przygotowanie: 
Herbatniki maślane porządnie rozgniatamy. Rozgniecione ciasteczka łączymy z roztopionym masłem, masę układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia, wstawiamy na pół godziny do lodówki. Płatki owsiane prażymy na patelni. Gorzką czekoladę roztapiamy w kąpieli wodnej (na rondelku z gotującą się wodą stawiamy miseczkę z czekoladą, co chwilę mieszamy doprowadzając do całkowitego roztopienia czekolady). Uprażone płatki owsiane przekładamy do miseczki zalewamy roztopioną czekoladą, szybko mieszamy, układamy jako drugą warstwę na ciasteczkowym spodzie. Blaszkę wkładamy do lodówki do schłodzenia. 200g śliwek kalifornijskich drobno kroimy, przekładamy do rondelka, zalewamy herbatą, gotujemy na małym ogniu 10 minut, studzimy. Wystudzone śliwki miksujemy, dodajemy rum. Tak przygotowaną masę rozsmarowujemy jako kolejną warstwę. Na masie śliwkowej układamy pokrojone bakalie. W kąpieli wodnej roztapiamy białą czekoladę (będzie ona stanowić ostatnią warstwę mazurka), polewamy nią bakalie i odstawiamy do wystygnięcia. Mazurek dekorujemy pozostałymi śliwkami kalifornijskimi, ewentualnie dodatkowymi bakaliami. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz