szczypta luksusu

szczypta luksusu
fot. Le Victoria Brasserie Moderne

niedziela, 17 stycznia 2016

Antipasto Italiano

Nie masz czasu na gotowanie? Proponujemy Ci szybką i smaczną przystawkę włoskiego szefa kuchni Andrea Massessiego, który na co dzień pracuje w Hotelu Court Wellness & Spa w Kędzierzynie-Koźlu. Jego Antipasto Italiano znalazło się w naszym albumie "Szczypta Luksusu. Kulinarne Inspiracje".




Składniki:

• grillowane warzywa (cukinia, bakłażan, papryka) 
• włoskie wędliny (ostre salami spianata calabra, szynka parmeńska, szynka wołowa bresuola,
• włoski boczek pancetta 
• Mozarella di Buffalla (Mozarella z mleka bawolego)
• pomidory 

Przygotowanie:

Pokrojone warzywa zamarynować w oliwie z oliwek z solą, pieprzem, czosnkiem i rozmarynem, następnie ugrillować. Pomidory do mozarelli di buffalla również polać oliwą z oliwek i posypać bazylią i oregano. Następnie ukłożyć wszystko na jeden talerz. 


Andrea Massessi / Hotel Court Wellness & Spa

niedziela, 10 stycznia 2016

Mus z sandacza lub szczupak w skórze

W niedzielne popołudnie proponujemy Wam przepis Jerzego Pasikowskiego na pyszny mus z sandacza. Korporacyjny Doradca Kulinarny Nestlé karierę gastronomiczną rozpoczął w rodzinnym mieście Warszawa po ukończeniu Technikum Gastronomicznego na ulicy Poznańskiej. 



Pracował i szefował w restauracjach hotelowych takich jak: Europejski, Grand, Mercure Fryderyk Chopin, Polonia Palace, czy Pałac Sobańskich (aktualnie Amber Room). Jerzy Pasikowski jest Fundatorem oraz Prezesem Elitarnej Fundacji Klubu Szefów Kuchni. Jest autorem licznych szkoleń dla kucharzy i szefów kuchni w całym kraju. Uczestnikiem, laureatem oraz jurorem wielu konkursów krajowych i zagranicznych. Jest autorem szeregu publikacji prasowych o tematyce gastronomicznej, jak również współautorem książki "Kucharz & Gastronom", w których to publikacjach dzieli się swoimi doświadczeniami zawodowymi i sekretami kulinarnymi. Z Nestlé związany jest od ponad 7 lat, współtwórca Kuchni Szkoleniowej Nestle. 




MUS Z SANDACZA

Składniki dla 10 osób: 

(wszystkie składniki, oprócz masła, muszą być schłodzone) 

• 750 g filetów sandacza lub szczupaka ze skórą 
• 150 ml śmietanki 30% 
• 80-100 g masła 
• 2 jajka 
• olej do posmarowania folii aluminiowej
• sól i biały pieprz mielony 

Przygotowanie:

Szczupak (kolejność musi być ściśle przestrzegana – inaczej mus się rozwarstwi): 

Z „ogolonych” filetów z sandacza zdjąć skórę i odłożyć, a mięso zmielić na „bardzo drobnym oczku”. Zmielone mięso przełożyć do malaksera lub do maszyny mieszającej ustawionej na bardzo szybkie obroty. W trakcie mieszania doprawić solą i świeżo zmielonym pieprzem, następnie dodać jajka. Po uzyskaniu jednolitej konsystencji (nie przestając mieszać) wrzucić miękkie masło, a po chwili wlać cienkim strumieniem śmietankę. (Uwaga! – ilość dodanej śmietanki uzależniona jest od tego, czy ryba ma mięso chude czy bardziej tłuste, i tak do szczupaka, który ma chude mięso, trzeba wlać odrobinę większą ilość śmietanki, a do tłustego łososia trochę mniej). 

Folię aluminiową posmarować olejem i ułożyć na niej skórę z sandacza. Na skórze ułożyć „wałek” z musu z sandacza i zawinąć dosyć ścisło. Wstawić do piekarnika nagrzanego do temperatury 130–140°C na 25–35 minut z tzw. kąpielą wodną (brytfanka z wodą). 

Po wystudzeniu mus z sandacza odwinąć z folii i pokroić na plasterki, a następnie podawać z majonezem wymieszanym z odrobiną ketchupu i mieszanką sałat, warzyw oraz ziół. Mus można też podawać na gorąco w formie ciepłej przystawki lub jako danie główne z sosem i np. ryżem lub ziemniakami. Zamiast ryby można użyć zmielonego fileta z kurczaka lub indyka.

fot. Tomasz Rogala 

poniedziałek, 4 stycznia 2016

Puszysty i idealnie wilgotny sernik nadziewany aromatycznymi pierniczkami

Sernik czy piernik… a może sernikopiernik? Przepis na widowiskowy, puszysty i idealnie wilgotny sernik nadziewany aromatycznymi pierniczkami – genialne cisto łączące delikatność sernika z wyrazistymi nutami korzennymi mięciutkich pierniczków.



Sernik to jedno z najpopularniejszych ciast cieszących się od lat niesłabnącą popularnością wśród smakoszy w każdym wieku. Nic więc dziwnego, że sernik doczekał się bardzo wielu odsłon i serwowany jest na mnóstwo sposobów. Lista sernikowych dodatków, które mają ulepszyć i urozmaicić tradycyjne receptury w zasadzie nie ma końca. 

Sernik łączony jest między innymi z makiem, z owocami, z toffi czy z bezą, ale jedną z najwspanialszych kompozycji smakowych tworzy z… aromatycznym piernikiem! 

Poniżej przedstawiamy wspaniały przepis na widowiskowy, puszysty i idealnie wilgotny sernik nadziewany aromatycznymi mięciutkimi pierniczkami w czekoladzie z soczystym wypełnieniem owocowym. To genialne, pyszne ciasto łączące delikatność sernika z wyrazistymi nutami korzennymi pulchnych pierniczków. Wspaniale smakuje, ma idealną konsystencję a dodatkowo świetnie się prezentuje, dlatego podbija podniebienia, zachwyca i cieszy oczy nawet najbardziej wybrednych i wymagających smakoszy. Warto wypróbować przepis, bo efekt końcowy jest naprawdę zniewalający!

Składniki: 

Masa serowa:

- 1 kg gotowego twarogu sernikowego lub twarogu 3-krotnie zmielonego 
- 4 jajka 
- 2,5 łyżki budyniu waniliowego 
- 3/4 szklanki cukru 
- 1 łyżeczka aromatu waniliowego lub ekstraktu z wanilii 
- 300 g (1,5 opakowania ) pierniczków Lambertz - puszystych gwiazdek z nadzieniem wiśniowym o smaku rumowym bogato nadziewanych w czekoladzie

Spód sernika:  

- 200 g ciasteczek owsianych 
- 2 duże łyżki masła orzechowego lub 2 duże łyżki masła zwykłego 
- 1 łyżeczka cynamonu 

Polewa czekoladowa: 

- 1,5 tabliczki (150 g) gorzkiej czekolady 
- 4 łyżki mleka 
- łyżeczka masła 

Do dekoracji:  

- Płatki migdałowe
- orzechy laskowe 
- pierniki precle w czekoladzie Lambertz

Przygotowanie: 

Owsiane ciasteczka drobno pokruszyć, połączyć z roztopionym masłem oraz z cynamonem. Dobrze wymieszać i ugnieść równą warstwą na dnie tortownicy (24 cm). Tortownicę wstawić do lodówki. Następnie przemielony ser utrzeć z cukrem, aromatem wanilii i budyniem na jednolita masę. Po przygotowaniu jednolitej serowej masy dodawać do niej po jednym jajku, każdorazowo miksując je z masą. 

Wyjąć z lodówki tortownicę z przygotowanym spodem z kruszonych ciastek i nałożyć do niej połowę serowej masy. Masę gęsto przykryć nadziewanymi pierniczkami gwiazdkami Lambertz i ponownie przykryć je pozostałą masą sernikową. Tortownicę wstawić do piekarnika i piec w temperaturze 160 – 165 stopni przez ok 75 minut. 

Upieczony sernik pozostawiamy do wystygnięcia w piekarniku z uchylonymi drzwiczkami. Wystudzone ciasto oblać ciepłą, lejącą się czekoladową polewą. Można wykorzystać do tego gotową polewę dostępną w sklepach lub przygotować własną topiąc czekoladę połączoną z masłem i mlekiem w kąpieli wodnej. Oblany czekoladą sernik dekorujemy piernikami precelkami oraz płatkami migdałowymi i orzechami laskowymi. Gotowe!!!

Smacznego! 

Porada: Sernik będzie delikatniejszy i wilgotniejszy jeżeli podczas pieczenia na dnie piekarnika umieści się naczynie z wodą. Do przekładania sernika należy użyć pierniczków nadziewanych w czekoladzie, można wybrać dowolny, ulubiony smak nadzienia – truskawkowy, porzeczkowy, śliwkowy lub użyty w przepisie wiśniowo-rumowy. Do dekoracji ciasta można wybrać dowolne dodatki, jednak należy układać je na świeżo oblanym ciepłą czekoladą cieście, aby dekoracje utrzymały się na miejscu. 


sobota, 2 stycznia 2016

Halibut w mleku kokosowym z trawą cytrynową i chili

Na weekend proponujemy Wam przepis szefa kuchni restauracji InAsia (mieszczącej się w warszawskim hotelu Sheraton), który znalazł się w naszym kulinarnym albumie "Szczypta Luksusu. Kulinarne inspiracje". 


Pasją Marcina Sasina od początku jego kariery jest kuchnia azjatycka. Aby zgłębić smaki i aromaty Azji regularnie podróżuje odwiedzając najlepsze restauracje tego regionu, a także degustuje słynną kulinarną sztukę ulicy. 

W swojej karierze miał możliwość pracy z najlepszymi tajskimi szefami kuchni, którzy odkryli przed nim sekrety tej najciekawszej kuchni świata. Doświadczenie zdobywał w Tajlandii, Singapurze, Chinach, Korei. W restauracji InAzia przybliża Polakom smaki Azji wykorzystując oryginalne produkty i przyprawy, które wyszukuje podczas swoich podróży kulinarnych. W swoim menu koncentruje się głownie na Tajlandii, Indonezji, Wietnamie i Chinach.

Składniki: 

• halibut - 800g 
• mleko kokosowe - 0,5 l
• zielony groszek - 250 g 
• trawa cytrynowa - 1 szt. 
• kolendra - 20g 
• czerwona duża chili - 1 szt. 
• liście limonki kaffir - 1 g 
• imbir - 25g 
• kokos - ¼ szt. 
• sos rybny - 0,06 l 
• cukier, sól, pieprz biały 

Sposób przygotowania:

Gotujemy mleko kokosowe na bardzo małym ogniu z cienko pokrojoną w plasterki trawą cytrynową. Dodajmy również papryczkę chili bez pestek pokrojoną w plasterki, listki limonki, które kroimy w cienkie paseczki. Imbir obieramy używając łyżki stołowej, płuczemy pod bieżącą wodą i kroimy w drobną kostkę, a następnie dodajemy do mleka. Całość doprawiamy do smaku sosem rybnym i cukrem. Gdy mleko kokosowe zaczyna gęstnieć dodajemy rybę w tym przypadku halibuta. 

Używamy ryby świeżej, usuwamy skórę i ewentualnie drobne ości, a następnie kroimy w kostkę 3 na 3 cm, doprawiamy do smaku solą i pieprzem białym. Gotujemy kilka minut obracając bardzo delikatnie rybę, pod koniec gotowania dodajemy obrany ze skórki groszek zielony. Rybę delikatnie wykładamy na talerz, polewając po całości sosem z mleka kokosowego i przypraw. 

Kokos świeżego ścieramy na drobnym oczku i układamy na pergaminie – wysuszamy w piecu w temp. 160 C przez ok. 15 min i używamy do dekoracji talerza. Po wyłożeniu na talerz danie posypujemy namoczonymi w wodzie listkami kolendry.