szczypta luksusu

szczypta luksusu
fot. Le Victoria Brasserie Moderne

piątek, 31 lipca 2015

Wegański burger

Wybierając pośród wegetariańskich szybkich dań możemy zdecydować się na popularne veggie burgery, w których mięso zastąpione jest kotletem z cieciorki, tofu czy kaszy jaglanej. Alternatywą dla kebaba jest z kolei tortilla z falafelem, czyli małymi kotletami z ciecierzycy albo bobu. 



Pomysłów na zdrowe i bezmięsne szybkie posiłki jest wiele: wegańskie hot-dogi, z ,,kiełbaskami” złożonymi z warzyw, kasz, strączków i aromatycznych ziół, zapiekanki warzywne, czy frytki z batatów i selera. Dania takie są bardzo pożywne, pięknie wyglądają i idealnie nadają się na przekąskę w trakcie zabieganego dnia czy podczas przerwy w pracy. 

Chcąc odżywiać się zdrowo i bezmięsnie, nie musimy zatem rezygnować z „ulicznego jedzenia”. A oto propozycja na wegańskiego burgera.

Składniki: 

4 łyżki stołowe wegetariańskiej oliwy 
1 drobno pokrojona cebula 
400g puszka fasoli Borlotti, opłukanej i osuszonej 
1 łyżka stołowa sosu sojowego Kikkoman 
pęczek kolendry, posiekanej 
50g bułki tartej 
3 łyżki stołowe mąki pszennej 
1 jajko 
3-4 łyżki stołowe kminku rzymskiego 

Pomidorowa salsa: 

4 świeże, dojrzałe pomidory, posiekane 
½ czerwonej cebuli, cienkie plastry 
strumień sosu sojowego Kikkoman 
1 łyżka stołowa oliwy z oliwek 
szczypta cukru 
1 łyżka stołowa posiekanego szczypiorku 

Serwować z: 

4 burger bułki, 4 plastry sera Cheddar 

Sposób przygotowania: 

Wlać łyżkę oleju na rozgrzaną patelnię i podsmażyć cebulę, aż zmięknie. Zdjąć z ognia i dodać do miski z fasolą. Przy pomocy maszynki do ziemniaków rozetrzyj fasolę na pastę, a następnie dobrze wymieszaj z sosem sojowym Kikkoman, wraz z kolendrą i tartą bułką. Uzyskana pasta powinna być dość sucha, jeśli jest zbyt mokra, dodaj odrobinę tartej bułki. Przy pomocy wilgotnych dłoni, uformuj z uzyskanej pasty 4 mini burgerowe płaskie kulki, a la paszteciki o grubości ok. 2 cm. Każdą z nich obtocz w mące i strząśnij jej nadmiar. 

Następnie zanurz w ubitym jajku i obtocz w kminku. Podgrzej pozostały olej na patelni i smaż hamburgery, po 2-3 minuty z każdej strony na złoty kolor. Aby zrobić sos pomidorowy, wymieszaj pomidory, czerwoną cebulę, sos sojowy Kikkoman, olej i cukier w misce. Dobrze wymieszaj i pozostaw na czas smażenia burgerów, aby smaki przeniknęły między sobą. 

Podawać na ciepło z serem Chedar.

Domowa pizza z TABASCO

Burgery, pizza, kebab, hot-dogi – fast food zdecydowanie nie kojarzy się z wegetariańskim jedzeniem. Czy osoby, które wyeliminowały mięso ze swojej diety muszą rezygnować z szybkich i łatwych przekąsek? Fast food to opcja nie tylko dla miłośników mięsa. 



Przed Wami przepis na domową pizzę z Tabasco.

Składniki: 

Ciasto baza: 
0,5 kg dobrej mąki pszennej 
30 g świeżych drożdży 
150 ml ciepłej wody 
0,5 łyżeczki soli 
2 łyżki oliwy 

Sos pomidorowy baza: 
250 g pomidorów pelati 
kilka ząbków czosnku 
świeża bazylia
oregano
rozmaryn i tymianek 
łyżeczka octu balsamicznego 
1 łyżeczka TABASCO® Sauce 
cukier 
świeżo mielony pieprz 
sól 
3 łyżki oliwy

Farsz: 
kilkanaście pomidorków koktajlowych 
duża garść świeżego szpinaku 
 kilka plasterków dobrej szynki 
1 kulka mozzarelli 
4 jajka 
1-2 ząbki czosnku 
masło 
kawałek parmezanu 
sól, pieprz gałka muszkatołowa 

Sposób przygotowania: 

Ciasto baza: 
Drożdże zalać kilkoma łyżkami ciepłej wody. Delikatnie wymieszać, aż do rozpuszczenia. Odstawić w ciepłe miejsce – do czasu, aż drożdże zaczną „pracować”. Mąkę przesiać na stolnicę, zrobić dołek, dodać sól, drożdże, oliwę i resztę wody. Zagnieść gładkie, elastyczne ciasto. Uformować z niego kulę, przykryć lnianą ściereczką i odstawić do wyrośnięcia. 

Sos pomidorowy baza: 
Pomidory pelati zmiksować razem z czosnkiem. Dodać garść posiekanych ziół, szczyptę soli, cukru i pieprzu, łyżeczkę octu i 3 łyżki oliwy. Wymieszać, ostatecznie doprawić do smaku, nadając pożądaną ostrość kilkoma kroplami TABASCO®. 

Farsz: 
Szpinak oczyścić, umyć i osuszyć. Podsmażyć na maśle, doprawić solą, pieprzem, roztartym czosnkiem i gałką muszkatołową. Wyrośnięte ciasto na pizzę podzielić na 4 równe części. Podsypać mąką i rozwałkować na ulubioną grubość. Ułożyć na blasze. Każdy placek posmarować bazowym sosem pomidorowym. Na nim rozłożyć porcje szpinaku, po kilka pomidorków koktajlowych, plasterków szynki i mozzarelli. Piec w piekarniku nagrzanym do ok. 200°C przez 10 minut. Następnie wyjąć z piekarnika, na każdą pizzę wybić jajko, posypać startym parmezanem i dopiekać jeszcze około15 minut, aż spód nabierze złotobrązowego koloru, a jajka się zetną. 

Jeść obłędnie gorącą, prosto z pieca, uważając jednocześnie by się nie poparzyć!

środa, 29 lipca 2015

Szaszłyki z arbuza i kaszy manny

Już dziś mamy dla Was wyjątkowy przepis na pyszną, pożywną i zdrową przekąskę. Szaszłyki, ale ... nie byle jakie! Z arbuza i kaszy manny.




Składniki: 

• arbuz 
• czarne porzeczki 
• ok. 3 łyżki kaszy manny 
• 1 szklanka mleka krowiego lub roślinnego (np. owsiane, jaglane) 
• cukier lub miód do smaku 
• 2 łyżeczki siemienia lnianego 
• 2 łyżeczki ziaren słonecznika 

Wykonanie: 

Do rondelka wlewamy mleko i podgrzewamy, słodzimy do smaku. Siemię lniane i ziarno słonecznika mielimy w młynku do kawy i wrzucamy do mleka. Do gotującego się mleka wsypujemy cienką strużką kaszkę, cały czas mieszając dynamicznie. Gotujemy jeszcze minutę - kasza powinna być gęsta. Gorącą kaszę wylewamy do prostokątnego naczynia i zostawiamy do wystygnięcia. Kroimy w kostkę. Arbuza kroimy w plastry i przy pomocy foremek do wycinania ciastek wycinamy kształty. Na patyczki do szaszłyków wbijamy arbuza, kostkę z kaszy manny, porzeczki. 

Dorota Wdowińska-Rozbicka / Przepis powstał w ramach kampanii "Lubię kaszę"

niedziela, 26 lipca 2015

Tarta cytrynowa z malinami

Tarta cytrynowa z malinami to rewelacyjny przepis na wakacyjny deser. Świeży i kwaskowaty smak cytryn wyśmienicie współgra z uwielbianą przez wszystkich słodyczą malin.  



Składniki: 

CIASTO 
• 500 g mąki pszennej
• 150 g cukru pudru
• 250 g miękkiego masła
• 1 łyżkę ekstraktu wanilii 
• skórka z 1 cytryny (tylko żółta część) 
• szczypta soli 
• 2 jajka 

NADZIENIE 
• 9 jajek 
• 200 g cukru pudru 
• 250 ml soku z limonki lub cytryny Limmi 
• 250 ml śmietany 30% 

POLEWA 
• 400 g zamrożonych malin (lub świeżych) 
• 100 ml wody 
• 100g cukru pudru 
• 1 mała łyżeczka soku z cytryny

Sposób przygotowania: 
• Rozgrzać piekarnik do 160°C. 

CIASTO: Wymieszać w malakserze mąkę z cukrem pudrem, dodać masło, wanilię, sól i skórkę z cytryn. Mieszać aż ciasto będzie miało jednolitą konsystencję. Dodać jajka i mieszać przez kolejne 2–3 min. Następnie wyjąć ciasto, owinąć folią i odłożyć do lodówki na 40 min. Ciasto rozwałkować na ok. 3 mm grubości. Wyłożyć równomiernie ciastem blachę. Ciasto włożyć do piekarnika i piec w temp. 160°C przez ok. 35–45 min. 



NADZIENIE: Podgrzać (nie gotować) śmietanę, sok z cytryn i cukier w małym rondelku. Zdjąć z ognia i powoli dodawać roztrzepane wcześniej jajka aż połączą się w gładką masę. Masę wlać na blachę (na ciasto) i piec w temperaturze 120°C przez 40 min. Wyjąć z piekarnika aby ostygło.

POLEWA: Wszystkie składniki wrzucić do garnka i zagotować cały czas mieszając. Następnie zmiksować na gładką masę i ostudzić. Ciasto polać polewą.

piątek, 24 lipca 2015

Bananowy chleb z Toblerone

Przepis na bananowy chleb pochodzi z niemieckich kawiarni. Idealny na śniadanie lub jako słodka przekąska do kawy!



Składniki na 16 szt:

- 100 g mlecznej czekolady Toblerone 
- 2 dojrzałe banany
- 80 g margaryny 
- 150 g cukru
- 400 g mąki 
- 125 ml mleka
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 1 opakowanie cukru waniliowego 

Przygotowanie:

Piekarnik rozgrzej do 180 ° C (termoobieg). Drobno posiekaj czekoladę Toblerone. Banany rozgnieć widelcem. Zmiksuj na jednolitą masę banany, margarynę, cukier, mąkę, mleko, proszek do pieczenia i cukier. Dodaj kawałki czekolady Toblerone. Przełóż ciasto do natłuszczonej, podłużnej foremki i piecz około 55 minut w piekarniku.

środa, 22 lipca 2015

Przepis na sakiewki ze szpinakiem z piersi kurczaka

Potrawy z Kurczaka Zagrodowego przywodzą na myśl radosne dzieciństwo spędzone na wsi u dziadków. Wyjątkowy smak i zapach jego upieczonego mięsa sprawiają, że przypominają nam się tamte lata. 



Przepis na sakiewki ze szpinakiem z piersi Kurczaka Zagrodowego to połączenie zdrowia, prostoty i doskonałego smaku. Mięso idealnie współgra z warzywami, świeżymi ziołami i aromatycznymi przyprawami. Cieniutka skórka, która równomiernie się rumieni i chude mięso, które stanowi źródło wielu witamin i składników odżywczych to tylko niektóre z jego zalet. Soczyste i niezwykle kruche mięso w połączeniu ze szpinakiem o nieco kwaskowym smaku zadowoli niejednego konesera. 

Składniki:

4 pojedyncze piersi Kurczaka Zagrodowego 
400 g świeżego szpinaku 
2 ząbki czosnku 
1 mała cebula 
2 łyżki masła 
400 ml śmietanki 30% 
2 gałązki rozmarynu 
1 łyżeczka mielonej gałki muszkatołowej 
sól i pieprz do smaku 

Przygotowanie: 

Piersi umyć, oczyścić z tłuszczu, ostrym nożem naciąć je wzdłuż, aby powstały kieszonki. Oprószyć z każdej strony solą i pieprzem. Na patelni rozpuścić masło, podsmażyć chwilę drobno posiekaną cebulę i czosnek, dodać szpinak i podgrzewać, mieszając, aż "siądzie" (ok. 5 minut). Szpinakiem napełnić piersi i ułożyć je w naczyniu żaroodpornym. Obłożyć rozmarynem i zalać śmietanką wymieszaną z gałką muszkatołową, solą i pieprzem. Piec ok. 40 minut w temp. 180 st. C. Podawać kurczaka z ulubioną kaszą, polanego obficie śmietanowo-muszkatołowym sosem.



Smacznego!

poniedziałek, 20 lipca 2015

Letni sernik z owocami i galaretką

Dla wszystkich łasuchów i miłośników owoców przedstawiamy przepis na letni sernik z herbatą Happy Kids.



Składniki:
• 800 g serka homogenizowanego
• 8 łyżek herbaty „Happy Kids” marki Czas na Herbatę 
• 5 łyżeczek żelatyny 
• 2 galaretki cytrynowe
• 800 g truskawek + kilka do ozdoby 
• 7 łyżek cukru trzcinowego 
• melisa do ozdoby 



Sposób przygotowania:
Galaretkę cytrynową rozpuszczamy w dwóch szklankach wody (500 ml), dodajemy 4 łyżki cukru. Studzimy. Herbatę zaparzamy ok. 10-12 min w 2 szklankach wody (500 ml). Przecedzamy, dodajemy żelatynę oraz 3 łyżki cukru. Studzimy. 

Serki w temperaturze pokojowej mieszamy z chłodną galaretką cytrynową. Formę (nasza ma średnicę 24 cm) wykładamy opłukanymi i oczyszczonymi truskawkami. Na truskawki wylewamy masę serowo-galaretkową. Wlewamy wystudzoną galaretkę z herbaty do formy. 

Formę wstawiamy do lodówki (nie zamrażalnika) na kilka godzin (3–4). Przed podaniem zdobimy sernik cząstkami truskawek oraz melisą.

piątek, 17 lipca 2015

Melonowo - żurawinowe odświeżenie

Mnóstwo energii i świeży smak nektaru żurawinowego, melona i odrobiny mięty.



SKŁADNIKI NA 4 PORCJE:

- 1 melon charentais 
- 4 łyżki stołowe syropu limonkowego 
- 1 l nektaru żurawinowego 
- garść mięty 
- butelka wody gazowanej (0,7 l) 

Do dekoracji: 
- liście mięty 

PRZYGOTOWANIE:

Melona pokroić w ćwiartki, usunąć pestki i wybrać miąższ lub pokroić go w kostki, a następnie włożyć do miski. Wlać syrop limonkowy i schładzać przez ok. 15 minut. Dodać schłodzony nektar żurawinowy i liście mięty. Dolać schłodzoną wodę gazowaną. 

Czas przygotowania: 10 minut + czas potrzebny na schłodzenie 

WSKAZÓWKA: 

Melona charentais można zastąpić arbuzem, melonem miodowym lub melonem typu galia. Aby melon w misce nie tracił soku, należy zamrozić nektar żurawinowy w pojemniku na lód i dodać do miski.

czwartek, 16 lipca 2015

Soczysty łosoś z pesto bazyliowym na warzywach na parze

Łosoś to wyjątkowa ryba, którą można przyrządzać na wiele sposób. Gotowanie na parze, pozwala uzyskać aksamitne i wyjątkowo soczyste rybie mięso, a dodatek świeżych warzyw i aromatycznego pesto bazyliowego nadaje mu wyrazistości. 



Składniki: 

- 4 porcje łososia 
- 1/2 słoiczka pesto bazyliowego Grand’Italia 
- 1 czerwona papryka
- 250 g zielonych, młodych szparagów 
- sól 
- pieprz 
- oliwa extra vergine Olitalia 

Dodatki: 

- sałata (np. roszponka, rukola) 
- sos vinegret 
- bagietka lub makaron tagliatelle Arrighi 
- 1/2 słoiczka pesto bazyliowego Gran’d Italia 

Akcesoria: 

- 4 arkusze papieru do pieczenia 
- sznurek 



Sposób przygotowania:

Paprykę oczyszczamy i kroimy w paski. Szparagi myjemy i odkrawamy twarde końcówki. Na arkusz papieru wykładamy na środek 1/4 papryki i 1/4 szparagów i na warzywa układamy 1 porcję ryby (wcześniej osoloną i popieprzoną), wierzch każdego kawałka ryby smarujemy odrobiną oliwy z oliwek oraz pesto bazyliowym. Brzegi papieru zbieramy i tworzymy pakunki, związane sznurkiem u góry. 

Rybę gotujemy na parze przez 8–12 minut, w zależności od grubości ryby. Ugotowaną rybę podajemy z sałatą z lekkim sosem winegret i np. grzankami bagietki żytniej lub w drugiej wersji z ugotowanym makaronem i pesto.

środa, 15 lipca 2015

Burger z kawałkami śliwek kalifornijskich, kolendrą i chutneyem

 
Dla wszystkich sympatyków grilla i pysznych burgerów - przepis na wyjątkową "bułkę" z wołowiną, śliwkami kalifornijskimi i kolendrą.





Składniki: 

- 60 dkg mięsa wołowego mielonego 
- 8 śliwek kalifornijskich 
- 2 łyżki posiekanej kolendry 
- liście sałaty rzymskiej 
- 4 bułki hamburgerowe 

 Chutney: 
- 15 dkg śliwek kalifornijskich 
- 20 dkg moreli, świeżych
- 1 duża czerwona cebula 
- 3 łyżki octu winnego 
- 3 łyżki oliwy z oliwek 
- 1 łyżka posiekanego imbiru 
- 2 ząbki czosnku 
- 2 łyżki posiekanej kolendry 
- sól do smaku 

Przygotowanie: 

Do miski przekładamy mięso mielone, śliwki kalifornijskie pokrojone na średniej wielkości kawałki i posiekaną kolendrę. Składniki dokładnie mieszamy, dzielimy na 4 porcje i formujemy kotlety na wysokość ok 1.5 cm. Cebulę drobno siekamy, wrzucamy do rozgrzanego garnka z oliwą, smażymy do miękkości i lekkiego zarumienienia, dodajemy czosnek i imbir. Po 2-3 minutach dorzucamy pokrojone na duże kawałki śliwki kalifornijskie i morele, ocet winny, sól. 

Zmniejszamy ogień, dusimy całość ok. 15-20 minut. Na końcu dodajemy kolendrę, po 2 minutach całość odstawiamy do wystygnięcia. Dobrze rozgrzewamy grilla, jeśli chcemy, aby nasze burgery były średnio wysmażone, grillujemy kotlety po 3 minuty z każdej strony. Jeśli wolimy bardziej wysmażone, powinniśmy dodać po dodatkowej minucie na stronę. W trakcie grillowania mięsa z boku grilla podgrzewamy bułki. Dolną bułkę smarujemy cienką warstwą chutneya, kładziemy sałatę, kotleta, grubszą warstwę chutneya, przykrywamy górą bułki.

Czas przygotowania: 60 minut

niedziela, 12 lipca 2015

Mrożona zielona herbata żurawinowa

Koniec ze zmianami nastrojów: zielona herbata daje energię, a żurawina wyjątkowy smak.  



SKŁADNIKI NA 4 WYSOKIE SZKLANKI

- 750 ml nektaru żurawinowego 
- 40 ml syropu Eldeberry 
- 4 torebki zielonej herbaty 
- 2 limonki 

PRZYGOTOWANIE: 

Nektar żurawinowy zmieszać z syropem i wlać do foremki do lodu. Zieloną herbatę zaparzyć w 550 ml wody zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Odstawić, aż ostygnie. Limonki opłukać i pokroić. Powstałe kostki lodu umieścić w torebkach do lodu i rozgnieść. Rozgnieciony lód z nektaru żurawinowego i limonki dodać do schłodzonych wysokich szklanek z mrożoną herbatą. Podawać od razu po przyrządzeniu. 

Czas przygotowania: 15 minut + czas chłodzenia

piątek, 10 lipca 2015

Makaron ze szparagami, groszkiem, kozim serem oraz truskawkami

Po raz kolejny - dla fanów makaronu - przepis na szybkie i pożywne danie. Makaron ze szparagami, groszkiem, kozim serem i truskawkami. 




Składniki: 

• Makaron Lubella kokardki (400g) 
• Szparagi (10 szt.) 
• Groszek mrożony lub świeży (1 szk.) 
• Truskawki (10 szt.) 
• Roladka pleśniowa z mleka koziego (1 szt.) 
• Cebula (1 szt.) 
• Śmietanka (100 ml) 
• Sól, pieprz 
• Łyżka masła 
• Szczypiorek 

Przygotowanie: 

Makaron gotujemy według zaleceń producenta na opakowaniu. Na łyżce masła przesmażamy pokrojoną cebul ę, dodajemy obrane i pokrojone szparagi oraz groszek. Chwilę smażymy, a następnie dodajemy śmietankę i doprawiamy. Dodajemy pokruszoną roladkę i makaron. Wykładamy na talerze i na każdej porcji układamy pokrojone truskawki oraz posiekany szczypiorek.

Zielony smoothie z żurawiną

Spróbuj modnego amerykańskiego drinka. Jest wyjątkowo kremowy dzięki awokado i niezwykły w smaku dzięki żurawinie.



SKŁADNIKI DLA CZTERECH OSÓB:
- 1 mały ogórek
- 1 dojrzałe awokado
- 250 g płynnego, niskotłuszczowego jogurtu
- 1 limonka
- 1 mała zielona
- papryczka chili
- 4 łodygi kolendry
- sól, pieprz

PRZYGOTOWANIE:
Ogórka obrać, przekroić wzdłuż, usunąć nasiona i pokroić w plastry. Awokado przeciąć na pół, usunąć pestkę i oddzielić miąższ od skórki za pomocą łyżeczki. Ogórka, awokado i jogurt włożyć do blendera. Limonkę opłukać i zetrzeć skórkę. Wycisnąć sok. Papryczkę chili opłukać i drobno pokroić. Kolendrę opłukać i osuszyć. Odłożyć kilka listków do dekoracji, resztę posiekać. Skórkę z limonki, chili i kolendrę włożyć do blendera i wszystko razem zmiksować. Doprawić solą i pieprzem. Wstawić do lodówki. Dodatkowo: Ogórka mini opłukać, przeciąć wzdłuż i pokroić w cienkie plastry. Nadziać na drewniany szpikulec razem z żurawiną. Koktajl ponownie zmiksować i wlać do szklanek. Podawać ze szpikulcem z ogórkiem i żurawiną.

Czas przygotowania: 25 minut + czas chłodzenia

środa, 8 lipca 2015

Żurawinowo - jogurtowe marzenie

W czasie upałów powinniśmy przyjmować odpowiednią ilość płynów. Eksperci zalecają, aby pić 1,5 do 2 litrów dziennie. Szukasz ciekawej alternatywy dla wody lub napojów? Może warto samemu chwycić za blender? Wystarczy jedynie sok żurawinowy i kilka wysokiej jakości składników, aby ugasić pragnienie. Taki koktajl będzie wspaniałym orzeźwieniem dla całej rodziny. Dorośli mogą również używać żurawin do przyrządzania pysznych drinków.




Dziś proponujemy przepis na żurawinowo - jogurtowe marzenie. Delikatnie kwaskowy i słodki koktajl z sorbetem cytrynowym to orzeźwiająca poranna propozycja, która rozpływa się w ustach.

Na jedną wysoką szklankę:

Składniki:
- 100 ml nektaru z żurawiny
- 100 g jogurt
- 1 kulka sorbetu cytrynowego
- 2-3 listki mięty
Do dekoracji: świeża żurawina

Przygotowanie:
Zmieszać nektar z jogurtem, sorbetem i listkami mięty. Przelać do wysokiej szklanki, przybrać miętą i świeżą żurawiną, o ile jest dostępna. Czas przygotowania: ok. 5 minut

wtorek, 7 lipca 2015

ZIEMNIACZANY KREM Z PRAŻONYM BOCZKIEM I GRZYBAMI SHIMEJI MISTRZA KUCHNI SEBASTIANA KRAUZOWICZA

   


Szef Kuchni – Sebastian Krauzowicz to zdobywca wielu nagród i wyróżnień w prestiżowych konkursach kulinarnych na arenie krajowej i międzynarodowej. Jego autorska kuchnia w połączeniu z elementami regionalnymi wprawia w zachwyt szeroką gamą niepowtarzalnych propozycji kulinarnych.

Kuchnia oparta jest na świeżych ściśle wyselekcjonowanych produktach. Do ich przygotowania używane są nowoczesne techniki kulinarne, które mają wpływ na jakość serwowanych potraw. 

Już dziś, specjalnie dla Czytelniczek SZCZYPTY LUKSUSU jeden z kultowych przepisów Sebastiana.

Ziemniaczany krem z prażonym boczkiem i grzybami shimeji   



Składniki:


  • 0,6 kg ziemniaków
  • 3  ząbki czosnku  / około 15 g
  • 2 cebule / około 100g
  • 80 G grzybów shimeji
  • gałązka rozmarynu
  • gałązka tymianku
  • 300 ml bulionu z białych warzyw
  • 250 ml śmietany 30%
  • 100 ml białego wina
  • 2 łyżki oliwy z oliwek
  • sól morska, pieprz / do smaku
  • 150 g boczku chudego

Przygotowanie:
Ziemniaki drobno pokroić i przesmażyć na patelni z posiekaną cebulą i łyżką oliwy z oliwek, dodać czosnek tymianku i rozmarynu, następnie podlać białym winem i odparować, całość zalać bulionem i gotować aż ziemniaki zmiękną. Wyciągnąć gałązki tymianku i rozmarynu oraz ząbki czosnku, zalać śmietaną i gotować przez 10 minut, doprawić solą i pieprzem. Lekko wystudzić i zblenderować na gładki krem. 

Boczek w plastrach wytopić w 130 stopniach w suchym piekarniku 0% wilgotności, gdy będzie już rumiany osuszamy papierowym ręcznikiem i miksujemy na drobno.

Grzyby przesmażyć na oliwie z oliwek, doprawić solą.


Sebastian Krauzowicz - Executive Chef Copernicus Toruń Hotel & Restauracja Sfera



- Doświadczenia zawodowe zdobyłem w renomowanym pięciogwiazdkowym Hotelu Radisson w Warszawie oraz w Hotelu Bryza w Juracie. Po powrocie na rodzinne Podhale uczestniczyłem w otwarciu luksusowej restauracji gdzie objął stanowisko Szefa Kuchni. Następnie szukając dalszych wyzwań w wieku 25 lat rozpoczął pracę w Hotelu Crocus, gdzie pięć lat czuwałem nad hotelową gastronomią, między czasie uczestniczył w otwarciu Hotelu Masovia. Obecnie od roku jestem Szefem Kuchni w Copernicus Toruń Hotel gdzie prowadzę autorską restaurację Sfera by Sebastian Krauzowicz. -  opowiada szef kuchni.

Kilka jego ulubionych dań poniżej:
 





 


fot. Ben Fuchs

niedziela, 5 lipca 2015

Skrzydełka z kurczaka w glazurze kalifornijskiej

Piękna słoneczna pogoda sprzyja spotkaniom w ogrodzie. Wspólne biesiadowanie i grillowanie to jeden z ulubionych sposobów spędzania przez nas czasu. Z tej okazji proponujemy Wam dziś przepis na pyszne skrzydełka z grilla w glazurze kalifornijskiej. 



Składniki:

- 1 kg skrzydełek z kurczaka 
- 3 łyżki oliwy z oliwek 
- pół łyżeczki soli 

Glazura: 

- 15 dkg śliwek kalifornijskich
- sok z dwóch dużych pomarańczy
- skórka otarta z jednej pomarańczy 
- 1 ząbek czosnku 
- 1 łyżka posiekanego imbiru 
- 3-4 łyżki soku z cytryny
- szczypta soli 

Sos Blue Cheese: 

- 150 g sera pleśniowego 
- 200 g śmietany 22% 
- 1 łyżka majonezu 
- 1 ząbek czosnku 
- opakowanie selera naciowego 

Przygotowanie: 

Śliwki kalifornijskie zalewamy wrzątkiem i odstawiamy na ok. 15 minut. Odmoczone śliwki przekładamy do blendera, dodajemy sok z dwóch pomarańczy i miksujemy na jednolitą masę. Puree przekładamy do rondelka, dodajemy skórkę z pomarańczy, przeciśnięty przez praskę czosnek, posiekany imbir, sok z cytryny, szczyptę soli. Całość gotujemy ok. 12-15 minut, do uzyskania gęstej masy. 

Umyte i osuszone skrzydełka dzielimy na 3 części, zgodnie z anatomicznym podziałem. Końcówki skrzydełek odkładamy na bok. Podzielone skrzydełka przekładamy do miski, dodajemy oliwę i sól, całość mieszamy. Tak przygotowane skrzydełka układamy na rozgrzanym grillu i grillujemy z każdej strony do lekkiego zarumienienia. 




Lekko zarumienione skrzydełka smarujemy glazurą z każdej strony i ponownie grillujemy najlepiej na mniejszym ogniu ok. 10 min. Przygotowujemy sos Blue Cheese. W miseczce kruszymy ser pleśniowy, dodajemy śmietanę, majonez, czosnek, lekko solimy. Widelcem mieszamy wszystko razem. (Sos Blue Cheese zwyczajowo posiada w sobie grudki sera pleśniowego, dlatego przygotowuje się go ręcznie).

 Łodygi selera naciowego myjemy, osuszamy i kroimy na mniejsze odcinki. Gotowe skrzydełka podajemy na dużej desce lub talerzu w towarzystwie sosu Blue Cheese i łodyg selera.

piątek, 3 lipca 2015

Kurczak na sałatce z makaronu pełnoziarnistego pióra

Dla miłośników kuchni włoskiej polecamy smacznego kurczaka na sałatce z makaronu pełnoziarnistego pióra. 





Składniki:

• 400 g Makaronu Lubella Pełne Ziarno pióra 
• 2 piersi z kurczaka 
• Szklanka mrożonego groszku 
• Szklanka mrożonej zielonej fasolki 
• 2 pomarańcze 
• Olej 
• Szczypiorek 
• Sól, pieprz 
• Suszone oregano 
• 2 łyżki masła 
  
Przygotowanie:

Makaron gotujemy według zaleceń producenta na opakowaniu i hartujemy zimną wodą. Piersi z kurczaka doprawiamy solą, pieprzem oraz oregano i smażymy na oleju z dodatkiem masła. Jeśli piersi są bardzo grube można je dopiec w piekarniku. Ocieramy skórkę z jednej pomarańczy. Pomarańcze obieramy nożem i wycinamy segmenty miąższu. Błony wyciskamy z reszty soku. 

Groszek i fasolkę gotujemy i hartujemy zimną wodą by nie straciły koloru. Makaron mieszamy z pomarańczą, sokiem i skórką z pomarańczy oraz groszkiem, fasolką i 2 łyżkami oleju. Doprawiamy solą i pieprzem. Posypujemy siekanym szczypiorkiem. Na sałatce układamy plastry piersi z kurczaka.

środa, 1 lipca 2015

Stek wołowy grillowany z glazurą ze śliwek kalifornijskich

Wieczorem 4. lipca amerykańskie niebo ponowie rozbłyśnie światłami fajerwerków, właśnie tego dnia Amerykanie obchodzą Dzień Niepodległości. To najważniejsze w roku święto celebrowane jest w radosny sposób. W całych Stanach na ulicach odbywają się liczne parady oraz koncerty. Ponadto tradycyjnym sposobem świętowania Dnia Niepodległości w USA są spotkania z rodziną i przyjaciółmi przy wspólnym grillu. 



Polaków i Amerykanów łączy zamiłowanie do grillowania. Z tej okazji przygotowaliśmy unikalne przepisy na grillowe przysmaki, które świetnie sprawdzą na grillowych rusztach po obu stronach oceanu. 

Dziś pierwszy z nich: stek wołowy z glazurą ze śliwek kalifornijskich. 

Składniki: 

- 2 steki z sezonowanej wołowiny, każdy ok. 25-30 dkg 
- 20 dkg świeżego groszku cukrowego 

Glazura:

- 10 dkg śliwek kalifornijskich 
- 120 ml wody ze śliwek kalifornijskich 
- 90 ml sosu sojowego do sushi 
- 1,5 łyżki cukru brązowego 
- 1 łyżka siekanego imbiru 
- 1 duży ząbek czosnku 
- sól, pieprz do smaku 

Do posypania: 
- 1 łyżka ziaren sezamu 
- 3 łodygi grubego szczypioru 

Przygotowanie: 
Steki wyjmujemy z lodówki na około godzinę przed przygotowaniem, powinny mieć temperaturę pokojową. Przygotowujemy glazurę. Śliwki kalifornijskie zalewamy wrzątkiem i odstawiamy na ok. 15 minut. Po tym czasie zlewamy wodę ze śliwek do naczynia i pozostawiamy na boku. Odmoczone śliwki kalifornijskie przekładamy do blendera, dodajemy 120 ml wody ze śliwek i miksujemy na jednolitą masę. Do rondelka przelewamy sos sojowy, dodajemy puree ze śliwek, posiekany imbir, wyciśnięty czosnek, cukier. Całość mieszamy, doprawiamy solą lub pieprzem i gotujemy na wolnym ogniu, lekko redukując objętość. Ze względu na dodanie puree ze śliwek kalifornijskich, które naturalnie jest gęste powinno nam to zająć nie więcej niż 10-12 minut. 


Grilla dobrze rozgrzewamy, mięso układamy na grillu, po 2 minutach przewracamy na drugą stronę. Stronę już ugrillowaną smarujemy glazurą, po 2 minutach przewracamy stek na stronę wcześniej już grillowaną i tym razem grillujemy ją z glazurą przez ok. 1 minutę. Smarujemy glazurą drugą stronę steka i też grillujemy ją przez ok. 1 minutę. Po tym czasie przekładamy steka na ok. 3-5 minut na folię aluminiową i przykrywamy go do tzw. odpoczynku. Tak przygotowany stek powinien być stekiem średnio wysmażonym.

 Przy steku lekko krwistym należy skrócić łączny czas grillowania do ok. 4 minut. Dla steków bardziej wysmażonych należy wydłużyć czas grillowania o 2-4 minuty. Groszek cukrowy wrzucamy na wrzątek na ok. 2 minuty. Odcedzamy na sitku. Przelewamy zimną wodą. Zblanszowany groszek przekładamy do miski, dodajemy oliwę z oliwek, skrapiamy sokiem z cytryny, lekko dosalamy. Ziarna sezamu prażymy na suchej patelni. Szczypiorek drobno kroimy. Steki podajemy w całości lub pokrojone w paski, posypane prażonym sezamem.

Szulim i Ekskluzywny Menel promują nowy trend

Nie od dziś wiadomo, że lato jest najlepszą porą roku do nawiązywania nowych znajomości i pielęgnowania już zawartych. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta! Letnie wieczory wręcz zachęcają do spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. 



W stu procentach zgadzają się z tym Agnieszka Szulim i Kamil Pawelski, znany wszystkim jako Ekskluzywny Menel. Oboje są zdania, że najlepsze imprezy to te, spędzone w miłej atmosferze w dobrym towarzystwie przyjaciół i znajomych. 

- Dawniej panowało przekonanie, że najlepsze imprezy odbywają się w kuchni. Pragnę obalić ten mit! Najlepsze spotkania w wyjątkowym klimacie, na przykład tym znanym z francuskich filmów, możemy osiągnąć w prosty sposób. Wystarczy zebrać przyjaciół, wyjść z domu i usiąść na kocu, w ręku trzymając lampkę orzeźwiającego Fruits and Wine. Zapewniam, że każde takie spotkanie będzie wyjątkowe! - mówi Agnieszka Szulim, ambasadorka Frutis and Wine. 



- Zawsze z niecierpliwością czekam na letnie wieczory. Głównie ze względu na inspirujące spotkania z moimi przyjaciółmi. Z całego serca polecam wszystkim! Myślę, że my-Polacy dopiero odkrywamy uroki spotkań „pod chmurką”, a naprawdę, można wtedy zapomnieć o całym świecie. Ważne jest po prostu dobre towarzystwo – dodaje Kamil Pawelski, ambasador Frutis and Wine. 



Gratulujemy przepięknej sesji!