szczypta luksusu

szczypta luksusu
fot. Le Victoria Brasserie Moderne

sobota, 28 lutego 2015

ROZGRZEWAJĄCA ZUPA Z CZERWONEJ SOCZEWICY

Ta zupa chodziła za naszą blogerką od kilku dni. :)  Zupa z czerwonej soczewicy świetnie rozgrzewa, zaspokaja głód, dobrze smakuje, a do tego jest zdrowa. Czerwona soczewica ma w sobie wiele cennych substancji. Zawiera m.in. witaminę C i B, wapń, fosfor, żelazo i kwas foliowy.


Przygotowanie tej zupy jest bardzo proste i zajmuje ok. 30 minut. Gotową zupę można podkręcić łyżką kwaśnej śmietany i pietruszki lub kolendry.

SKŁADNIKI:

- cebula
-  3 ząbki czosnku
-  3 łyżki oliwy z oliwek
-  kubek czerwonej soczewicy 
-  litr bulionu warzywnego
-  puszka pomidorów bez skórki
-  łyżka pasty pomidorowej (koncentratu pomidorowego)
-  sok z cytryny (ok. łyżeczki, do smaku) 
-  sól, pieprz
 - do smaku kumin 
- łyżeczka kwaśna śmietana (opcjonalnie) 
- natka pietruszki lub kolendra (do posypania na talerzu)



PRZYGOTOWANIE:

W garnku rozgrzewamy oliwę z oliwek, dodajemy posiekaną cebulę i czosnek - podsmażamy aż cebula zmięknie. Do cebuli i czosnku dodajemy czerwoną soczewicę - mieszamy, aż ziarenka pokryją się tłuszczem. Po chwili dodajemy pomidory z puszki, ponownie mieszamy. Następnie całość zalewamy gorącym bulionem, mieszamy. Zupę gotujemy na małym ogniu ok. 15-20 minut (aż soczewica będzie miękka). Do zupy dodajemy pastę pomidorową oraz przyprawy - sól, pieprz, kumin, sok z cytryny. Zupę z czerwonej soczewicy możemy podać z łyżką gęstej śmietany, posiekaną pietruszką lub kolendrą.

Joasia Matyjek / www.odczarujgary.pl

wtorek, 24 lutego 2015

TAGLIATELLE ALLA CARBONARA

Dziś proponujemy Wam kolejny przepis naszej ulubionej blogerki Asi. To pyszny i prosty przepis na doskonały makaron Alla carbonara otulony oliwą i masłem, nutą czosnku, chrupiącym boczkiem i niezastąpionym parmezanem. Świetnie sprawdzi się i na obiad i na kolację. Do tagliatelle Alla carbonara idealnie pasuje naturalne czerwone wino. Polecamy Dolcetto D’Alba DOC 2013, Giacomo Fenocchio, które kupicie w WinoBlisko. 



SKŁADNIKI:
 *dla 4 osób

-  2 jajka
-  4 łyżki świeżo startego parmezanu 
- 1 łyżka oliwy
-  1 łyżka masła 
-  1 lekko rozgnieciony ząbek czosnku 
-  175 g boczku pokrojonego w kostkę
-  400 g makaronu tagliatelle 
-  sól
- świeżo mielony pieprz

PRZYGOTOWANIE:
Jajka myjemy, wycieramy, wbijamy do miski, roztrzepujemy. Dodajemy starty parmezan, mieszamy całość, odstawiamy. Na patelni rozgrzewamy oliwę i masło, podsmażamy lekko rozgnieciony ząbek czosnku, dodajemy boczek. Boczek smażymy na chrupiąco. Czosnek usuwamy z patelni kiedy będzie złoty. Makaron gotujemy al dente w osolonej wodzie. Po ugotowaniu odcedzamy go, wrzucamy na patelnię i mieszamy całość do momentu aż makaron pokryje się boczkiem i oliwą. Zmniejszamy ogień, wlewamy jajka z parmezanem i starannie mieszamy. Natychmiast zdejmujemy patelnię z ognia. Danie doprawiamy do smaku solą oraz świeżo mielonym pieprzem oraz parmezanem. 

Przygotowanie: Joanna Matyjek / www.odczarujgary.pl


poniedziałek, 23 lutego 2015

Domowy chleb z chrupiącą skórką

Przed Wami idealny przepis na chleb! Jest prosty, a chleb pyszny. Czego więcej trzeba?! :)  Z podanego przepisu, w dwóch prostokątnych blaszkach, upieczecie dwa bochenki pysznego, domowego chleba z chrupiącą skórką. Chleb jest miękki w środku, skórka idealnie przypieczona. Wyrabianie ciasta to kwestia 10 minut, przez kolejne 20 minut ciasto odpoczywa. Chleb pieczemy godzinę. Czy można szybciej i łatwiej? 


SKŁADNIKI:

- 1 kg mąki pszennej 
-  3 czubate łyżki mąki żytniej 
- 8 łyżek płatków owsianych
-  3 łyżki słonecznika
-  3 płaskie łyżeczki soli
-  2 płaskie łyżeczki cukru 
- 5 dkg świeżych drożdży
-  1 litr wody o temp. 40 stopni 
- dwie prostokątne blaszki 
- dwa arkusze papieru do pieczenia


 PRZYGOTOWANIE:
  
Mąkę pszenną przesiewamy do dużej miski. Dodajemy mąkę żytnią. Do obu rodzajów mąk dodajemy płatki owsiane, słonecznik, sól, cukier i drożdże. Całość zalewamy 1 litrem wody o temperaturze 40 stopni. Wyrabiamy ciasto przez 10 minut. Kiedy wszystkie składniki będą połączone, przykrywamy ciasto ściereczkę i odstawiamy na ok. 20 minut. Ciasto odpocznie i wyrośnie. 

W tym czasie rozgrzewamy piekarnik do 200-230 stopni. Blaszki wykładamy papierem do pieczenia. Po 20 minutach, kiedy ciasto wyrośnie, przekładamy je do blaszek. Blaszki wstawiamy do rozgrzanego piekarnika. Chleb pieczemy godzinę. 

WAŻNE - jeśli skórka zbyt szybko zacznie się rumienić, ZMNIEJSZAMY TEMPERATURĘ (190-200 stopni). 

*** Chleb wspaniale smakuje jeszcze ciepły, jednak po ostygnięciu kroi się go najlepiej. 



Więcej na www.odczarujgary.pl / Joanna Matyjek

KOKOSOWA JAGLANKA Z GRANATEM I MIĘTĄ

Już dziś kolejna porcja przepisów naszej ulubionej blogerki Asi Matyjek. Tym razem coś zdrowego i fit. Kokosowa jaglanka z granatem i miętą! 


SKŁADNIKI:

*dla 2 osób

- filiżanka kaszy jaglanej
-  2,5 filiżanki mleka roślinnego (np. ryżowego) 
-  łyżka oleju kokosowego
-  granat
-  listki mięty 
-  dwie łyżki miodu


PRZYGOTOWANIE:

Kaszę jaglaną przesypujemy na sitko. Porządnie ją płuczemy, przelewamy wrzątkiem. Kaszę przekładamy do suchego garnka i na małym gazie prażymy ją kilka minut. Dodajemy mleko roślinne, łyżkę oleju kokosowego, przykrywamy kasze i gotujemy ją pod przykryciem, na małym ogniu aż wchłonie całe mleko. Po ugotowaniu dodajemy do kaszy miód i jeśli brakuje nam kokosowego aromatu, dodajemy łyżeczkę oleju kokosowego. Do jaglanki dodajemy świeży granatu. Całość posypujemy świeżą miętą. 

Przygotowanie: Joanna Matyjek, www.odczarujgary.pl

sobota, 21 lutego 2015

KLUSKI Z DZIURKĄ I KACZKA W SOSIE Z WIŚNI I CZERWONEGO WINA

Drogie Panie. Na sobotę proponujemy wraz z naszą ulubioną blogerką kulinarną - Asią Matyjek - pyszne kluski z kaczką w sosie z wiśni i czerwonego wina. 


Składniki:

**kaczka 
2 piersi kaczki 
kubek czerwonego wina
łyżka miodu 
3 łyżki sosu sojowego łyżka świeżego, startego imbiru
pół łyżeczki cynamonu sól (ale uważamy, bo słony jest już sos sojowy)

***kluski śląskie
1 kg ziemniaków
1 żółtko mąka ziemniaczana (ok. szklanki) 
masło
sól 

***sos wiśniowy 
300 g wiśni
100 ml czerwonego wina
1 łyżka cukru
1 łyżeczka cynamonu 
3 goździki łyżka mąki ziemniaczanej 

 Sposób przygotowania:

***KACZKA 

Piersi kaczki myjemy i osuszamy ręcznikiem papierowym. Skórę piersi delikatnie i starannie nacinamy ostrym nożem (paski lub na krzyż). Uważamy by nie naciąć mięsa. W misce mieszamy ze sobą składniki marynaty – wino, miód, sos sojowy, imbir, cynamon. 

Tak przygotowaną mieszanką nacieramy piersi kaczki. Piersi wraz z marynatą wkładamy do woreczka foliowego i chowamy do lodówki na dobrych kilka godzin lub najlepiej na cały dzień (i noc). Piersi kaczki po wyjęciu z lodówki odsączamy (marynatę zostawiamy). Rozgrzewamy patelnię. Na patelni układamy piersi – skórką do dołu i smażymy ok. 4 minut. Następnie przewracamy mięso na drugą stronę i smażymy ok. 2-3 minut. Tak podsmażone mięso przekładamy do naczynia żaroodpornego, polewamy marynatą i wstawiamy do rozgrzanego do 120 stopni piekarnika na 1,5 godziny.

***KLUSKI ŚLĄSKIE 
Ziemniaki obieramy i gotujemy w posolonej wodzie do miękkości. Ugotowane i ostudzone ziemniaki przeciskamy przez prasę, a jeżeli prasy nie mamy, bardzo dokładnie je tłuczemy. Ziemniaki wykładamy do naczynia i ubijamy na płasko. Dzielimy je na 4 części. Wyjmujemy 1/4 części ziemniaków i w to miejsce wsypujemy mąkę ziemniaczaną. Dodajemy łyżeczkę soli, żółtko i łyżeczkę masła. Wyrabiamy całość. Formujemy małe kulki i w środku robimy dziurkę. W garnku gotujemy wodę, solimy. Do wrzątku wrzucamy kluski. Kiedy kluski wypłyną - są gotowe. Wykładamy je do miski.

 ***SOS Z WIŚNI I CZERWONEGO WINA

Do garnka wrzucamy wiśnie (mogą być mrożone). Zalewamy je połową wina. Dodajemy cukier brązowy, cynamon i goździki. Całość trzymamy na niewielkim ogniu co jakiś czas mieszając (ok. 10 minut). W winie które pozostało rozprowadzamy mąkę ziemniaczaną. Tak przygotowaną mąkę dodajemy do gorącego sosu w garnku i całość szybko mieszamy. Sos zacznie gęstnieć i nabierze konsystencji kisielu. Piersi kaczki po upieczeniu kroimy w plastry. Polewamy je sosem z wiśni i czerwonego wina i podajemy z kluskami. Kluski możemy wcześniej podsmażyć na maśle. 



* Uwagi 
Do tak upieczonej kaczki podanej z kluskami śląskimi i sosem z wiśni idealnie pasuje naturalne wino od Giacomo Fenocchio, które kupicie w WinoBlisko - www.winoblisko.pl 

*czas pieczenia zależy od wielkości piersi kaczki. 1,5 godziny w 120 stopniach piekłam duże kacze piersi. 

Przygotowanie:  Joanna Matyjek / www.odczarujgary.pl

czwartek, 19 lutego 2015

SZYNKA PIECZONA Z JABŁKAMI

Po chwilowej przerwie powracamy do Was z kolejną porcją przepisów znanej i cenionej blogerki kulinarnej - Asi Matyjek. Na zbliżający się weekend proponujemy pyszną szynkę pieczoną z jabłkami.


SKŁADNIKI 

- ok. 1 kg dobrej jakości, ekologicznej szynki
- oliwa z oliwek
- sos sojowy
-  miód 
-  ok 2 cm korzenia imbiru 
- sól 
- pieprz
- słodka papryka
- czosnek niedźwiedzi/majeranek (może być i jedno i drugie) 
- główka czosnku 
-  2 soczyste i kruche jabłka 




PRZYGOTOWANIE 
Mięso dokładnie myjemy i osuszamy ręcznikiem papierowym, przekładamy do naczynia. Małym nożem robimy niewielkie nacięcia w mięsie. Całe mięso nacieramy solą, pieprzem, tartym imbirem, słodką papryką i czosnkiem niedźwiedzim. Następnie ponownie nacieramy mięso sosem sojowym, oliwą z oliwek i miodem. W nacięcia wkładamy kawałki ząbków czosnku. Mięso przykrywamy folią i wstawiamy na noc do lodówki. Jeśli nam się uda, możemy kilka razy przewrócić je, tak by dokładnie wszystko się wymieszało. Przed pieczeniem rozgrzewamy piekarnik do 190 stopni. Przekładamy mięso wraz z marynatą do naczynia żaroodpornego. Dookoła mięsa układamy ćwiartki umytych i pozbawionych gniazd nasiennych jabłek. Szynkę pieczemy godzinę (godzina na każdy kilogram mięsa). Podczas pieczenia polewamy szynkę sosem z naczynia żaroodpornego. Po upieczeniu wyjmujemy szynkę z piekarnika i dajemy jej chwilę odpocząć. Marynatę wraz z jabłkami wlewamy na sitko, które stawiamy na garnku. Łyżką przecieramy marynatę i jabłka. Sos gotujemy ok. 10 minut. Szynkę podajemy pokrojoną w plastry i polaną sosem. 

Przygotowanie Joanna Matyjek / www.odczarujgary.pl

Kulinarny prezent na Dzień Kobiet

8 marca to dzień, w którym każda z kobiet chciałaby, aby ktoś przygotował dla niej niespodziankę, zadbał o nią bądź po prostu okazał uczucie. To doskonały czas, kiedy panowie mają możliwość wykazania się inicjatywą i mogą wypróbować swoich sił w kuchni. Co przygotować, aby zaskoczyć i oczarować swoją drugą połówkę? Zdradzamy kilka prostych przepisów.


- Jak głosi stare powiedzenie "przez żołądek do serca", dlatego idealnym prezentem, dla każdej z pań z okazji jej święta jest pyszny posiłek. Nie ma znaczenia czy będzie to pobudka z tacą pożywnego śniadania, słodka przekąska w ciągu dnia, deser czy wyborna kolacja - mówi Rafał Mróz, manager restauracji 2 Światy. Efekt będzie taki sam. W prosty sposób sprawimy, że kobieta poczuje się kochana, pokażemy, że jest ktoś, kto pamięta o jej święcie i chce sprawić jej przyjemność.

Śniadanie do łóżka
Dobrym pomysłem na szybkie śniadanie, zaserwowane prosto do łóżka jest sałatka z owocami i twarożkiem. Danie ma odpowiednią ilość kalorii, nie jest zbyt ciężkie, a dodaje energii. Prażone ziarna słonecznika dobrze komponują się z owocami, serem i rukolą, tworząc bardzo apetyczny widok.

Składniki:
• owoce (mango, truskawki, jabłko, pomarańcze) (w zależności od preferencji; proporcje według własnych upodobań)
• twarożek
• rukola
• ziarna słonecznika

Sposób przygotowania: 
Owoce umyć, obrać ze skórki, pokroić na mniejsze kawałki. Wrzucić do miski. Twarożek rozdrobnić, dodać do owoców razem z rukolą. Patelnię rozgrzać, wrzucić na nią ziarna słonecznika. Prażyć kilka minut, aż nabiorą złotego koloru. Gdy ostygną dodać do sałatki i wymieszać całość. Sałatkę podawać ze świeżym sokiem bądź kawą.

Słodki przysmak
Wszyscy kochamy słodycze. Szczególnie te, które są zdrowe i nie zawierają chemii. Dlatego kiedy wręczysz ukochanej tuż przed wyjściem do pracy słodki upominek, z pewnością wywoła to uśmiech na jej twarzy. Najważniejszą zasadą dotyczącą deserów jest prostota i minimalizm. Lepiej zdrowiej i mniej. Dobrym pomysłem będą trufle śliwkowo - daktylowe w kakaowej posypce - świetny dodatek do popołudniowej kawy. To błyskawiczny i łatwy w przygotowaniu deser, do którego potrzeba tylko 3 składników:

• świeże daktyle (około 30 sztuk)
• śliwki suszone lub wędzone (około 10 sztuk)
 • 3-4 łyżki kakao

Sposób przygotowania:
W palcach uformować kulki ze śliwek. Daktyle zmiksować na pastę. Jeśli nie dysponujesz mikserem możesz porwać je na małe kawałki, a następnie ugnieść ręcznie. Tak przygotowaną masą daktylową oblepić śliwki. Do małej miseczki wsypać kakao i obtoczyć w nim kolejno trufle. Gotowe słodycze włożyć na godzinę do lodówki.

Wieczór we dwoje
Jeśli partnerka dba o linię z pewnością sprawisz jej przyjemność lekkim daniem z ryby i warzyw. Dobrym daniem, robiącym duże wrażenie przy niewielkim nakładzie pracy i koszcie jest pieczony łosoś z warzywami. To ryba, którą trudno przesuszyć i zepsuć. Wystarczy kontrolować czas pieczenia, aby mięso było soczyste i delikatne.

Składniki:
 • Filet z łososia (około 500g)
 • Pomidory koktajlowe (około 400g)
 • 2 papryki
• 2 pory
 • 2 szalotki
• Rozmaryn, sól, pieprz
 • Oliwa z oliwek (około 10g)
 • Kilka ząbków czosnku

Sposób przygotowania: 
Papryki oczyść z gniazd nasiennych i pokrój je na małe kawałki. Szalotki obierz, pokrój na 4-8 części. Usuń zielone liście pora, przekrój go na pół i opłucz. Pokrój na mniejsze części – kawałki o długości 5-7cm. Naczynie żaroodporne natłuść oliwą z oliwek i połóż na niej warzywa (papryki, pory, szalotkę, czosnek). Skrop je oliwą i wstaw do piekarnika nagrzanego do 180 stopni na około 25-35 minut. Łososia oprósz solą i pieprzem. Posiekaj ząbek czosnku i gałązkę rozmarynu. Natrzyj rybę marynatą. Wyjmij warzywa z piekarnika i połóż na nich łososia (skórą do góry). Dodaj pomidorki koktajlowe. Piecz około 20 minut.



-  Jeśli nie mamy możliwości przygotowania potraw samodzielnie polecamy wybranie się do restauracji - dodaje Rafał Mróz. By uczcić te święto, wiele z lokali, również 2 Światy przygotowują miłą niespodziankę dla Pań. Goście mogą liczyć na specjalnie skomponowane na tę okazję menu, atrakcyjne promocje i wyśmienite koktajle.

środa, 18 lutego 2015

Ser żółty – jak zrobić domowym sposobem?

Ser żółty ceniony jest za aromat i szerokie zastosowanie kulinarne. Dodaje charakteru naszym kanapkom, wzbogaca smak zapiekanek, makaronów i sałatek. Wbrew obiegowej opinii jest też niezwykle wartościowym produktem i powinien znajdować się w naszym codziennym jadłospisie. 


Na co zwracać uwagę przy jego zakupie i w jaki sposób przygotować go samodzielnie w domu? 
- Wybierając ser żółty należy zwrócić uwagę przede wszystkim na etykietę i jego skład. Wśród składników prawdziwego sera powinniśmy znaleźć 3 podstawowe elementy – mleko, podpuszczkę i bakterie kwasu mlekowego, czyli elementy związane z procesem dojrzewania – radzi Agnieszka Landa, właścicielka warszawskiej restauracji Włoska Knajpa.

- Kiedy na etykiecie dostrzeżemy takie składniki jak mleko w proszku, tłuszcze roślinne, soję lub nawet łój możemy mieć pewność, że mamy do czynienia z produktem seropodobnym i najlepiej odłożyć go z powrotem na półkę. Wszystkim pasjonatom domowego przetwórstwa polecałabym wypróbowanie zrobienia sera samodzielnie. Wyprodukowanie 1 kg takiego produktu to koszt ok. 17 zł. Ser nie jest droższy, a zdecydowanie dużo zdrowszy – nie zawiera konserwantów, barwinków ani sztucznych dodatków. - dodaje.

Produkty seropodobne nie są niebezpieczne dla człowieka, aczkolwiek mają zupełnie odmienne właściwości niż prawdziwe sery – inaczej się topią, mają inny smak i nie dorównują im pod względem wartości odżywczych. Białko w nich zawarte nie pochodzi w całości z mleka i nie podlega naturalnemu procesowi dojrzewania. Dlatego proteiny i wapń z wyrobów seropodobnych nie jest tak dobrze przyswajany jak z pełnowartościowego sera. 

 Jak przygotować prawdziwy żółty ser?
 Jego wykonanie w domu choć czasochłonne, jest naprawdę bardzo proste. 

Domowy żółty ser (przepis restauracja Włoska Knajpa) 

Składniki:

 • 5 l świeżego mleka (krowiego)
 • 250-300 ml kefiru
 • 0,5 g podpuszczki 
 • Dodatki (ewentualnie): kminek, czarnuszka, czosnek, suszone pomidory, oregano itp. 

Solanka:
 • 80 g soli kamiennej niejodowanej
 • 1,5 l wody

 Przygotowanie: 
1. Mleko podgrzej do temp. 38 - 40 stopni C. 
2. Do mleka dodaj rozpuszczoną w 50 ml chłodnej wody podpuszczkę, kefir i mieszaj przez 1 minutę.
 3. Garnek przykryj pokrywką i odstaw na około 30 minut do momentu, aż utworzy się skrzep i całe mleko osiągnie konsystencję galaretki.
 4. Po 30 minutach pokrój skrzep nożem na kawałki o wymiarach maksymalnie 1x1 cm. 
5. Odstaw na kolejne 30 minut, do czasu, aż oddzieli się serwatka. 
6. Następnie sito wyłóż gazą i przelej zawartość garnka do sita. Pozwól tężeć masie około godziny, po czym zabierz gazę i pozostaw ser na sicie na około 20 godzin. 
7. Co 2 godziny odwracaj ser, tak aby miał ładną fakturę sita. Odwracanie jest też ważne ze względu na konsystencję sera. 
 8. Po upływie 20 - 24 godzin, z soli i wody przygotuj solankę. Włóż do niej ser i obracaj co godzinę. W tym czasie bakterie kefirowe zrobią dziurki w serze. 
9. Po 3-4 godzinach wyjmij ser i osusz na kratce kuchennej. 

Przechowywanie:
Tak gotowy ser należy przechowywać w temperaturze 4-6 stopni, czyli na górnej półce lodówki. Produktu nie należy niczym przykrywać. 

- W czasie dojrzewania ser z dnia na dzień będzie stawał się twardszy i bardziej aromatyczny, a jego skóra nabierze żółtawego, apetycznego koloru - mówi Agnieszka Landa. 

Ser smakowy:
Coraz większą popularność wśród polskich smakoszy zyskują sery smakowe. Do najbardziej klasycznych należą te z dodatkiem pieprzu, papryki czy ziół. Przygotowując własny ser można jednak poszaleć i połączyć go ze swoimi ulubionymi składnikami. Bardzo dobrze sprawdzą się suszone pomidory, prażona gorczyca albo czosnek.